Yazılımsal Güvenlik Duvarı

Yazılımsal Firewall sistemleri, ağın içinden veya dışından gelen yetkisiz erişimleri engelleyen, süzen ve izin denetimi sağlayan yazılımlardır.

 

Microsoft Forefront :

Microsoft Forefront, entegre bir koruma, erişim ve kimlik yönetimi ürün hattıyla uçtan uca güvenlik ve bilgi erişimi sağlar.

Güvenlik, iş hedefine ulaşmanın bir aracı olmalıdır. Microsoft, şirketlerin iş amaçlarına ulaşmasına ve aynı zamanda riski yönetmesine ve doğru kişilerin işlerini yapmak için bilgilere her zaman erişmesine yardımcı olmak için kurum çapında güvenlik sağlamaya çalışmaktadır.

Forefront Security ürünleri kullanıcı kimliği çevresinde oluşturulan ve yüksek düzeyde güvenli ve birlikte çalışabilir platformla entegre olan koruma, erişim ve yönetim çözümleri sağlamaktadır. Çözümlerimiz, müşterilerimizin gereksinimlerine uygun daha bağlamsal ve kullanıcı merkezli bir güvenlik çözümü sunmaya yardımcı olur.

MayaNet’in Sizlere Sunduğu Microsoft Forefront Çözümleri :

 • Forefront Endpoint Protection
 • Forefront Protection 2010 for Exchange Server
 • Forefront Security for SharePoint
 • Forefront Threat Management Gateway 2010
 • Forefront Unified Access Gateway

 

Forefront Endpoint Protection :

Forefront Endpoint Protection 2010; kullanıcı makinelerinde, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda, sunucularda zararlı yazılımlara karşı koruma sağlamanın yanı sıra ihtiyaç duyulabilecek bütün güvenlik özelliklerini tümleşik şekilde sunabilen bir güvenlik çözümüdür. Forefront Endpoint Protection 2010’un avantajları aşağıda belirtilmiştir.

Birleştirilmiş Koruma: Forefront Endpoint Protection, mevcut ve gelişmekte olan kötü niyetli yazılımlara karşı birleştirilmiş koruma sağlar, böylece işletme sistemlerinizin geniş bir tehdit aralığına karşı daha iyi korunduğu konusunda emin olursunuz. Tek bir bileşen yoluyla Forefront Endpoint Protection, virüs ve solucan gibi geleneksel saldırıların yanında casus yazılım, izinsiz sisteme giriş ve diğer gelişmekte olan tehditlere karşı gerçek zamanlı algılama ve bunların kaldırılmasını sağlar.

Basitleştirilmiş Yönetim: Forefront Endpoint Protection, merkezi yönetim yoluyla basitleştirilmiş idare sağlar, böylece işletmenizi etkin bir şekilde koruyabilirsiniz. Basitleştirilmiş istemci güvenliği yönetimi için tek bir konsol ile Forefront Endpoint Protection, zaman tasarrufu sağlar ve karmaşıklığıazaltır. Diğer Microsoft araçlarında bulunan arabirimlere benzer olan tanıdık arabirimleri kullanan konsol, yapılandırma, imza güncellemeleri, raporlama ve uyarı verme gibi tüm yönetim işlevlerine hem yerel hem de uzaktan erişime destek verir.

Kritik Görünürlük ve Kontrol: Forefront Endpoint Protection, kötü niyetli yazılım tehditleri ve güvenlik açıklarına karşıgörünürlük ve kontrolü etkinleştirmek için anlaşılır ve önceliklere göre düzenlenmiş güvenlik raporları üretir. Mevcut güvenlik durumunuzla ilgili tek bir pano görünümü, harekete geçmeniz gereken yerleri anlamanıza yardım eder.

Forefront Protection 2010 for Exchange Server :

Forefront Protection 2010 for Exchange Server, mesajlaşma altyapınıza en yeni tehditlere karşı kapsamlı koruma sağlamak için tek bir çözümde gerçek zamanlı antivirüs, casus yazılım önleme, istenmeyen posta önleme ve içerik filtrelemeyi bir araya getirir. Her üründe olduğu gibi bu üründe bir önceki ürüne göre kendine yenilikler katmıştır. Öncelikle bir önceki ürüne kıyasla geliştirilen yeniliklere değinelim. Bu yenilikler aşağıda sıralanmıştır.

 • Yüzde 99 tespit oranı, 1/250.000’den daha az hatalı algılama ve geri saçılma filtrelemeye sahip premium istenmeyen posta koruması.
 • Algılama istatistiklerinin pano görünümü ve durum izleme ile yeni kullanıcı arabirimi.
 • Microsoft Zararlı Yazılım Önleme Motoru tarafından sağlanan casus yazılım önleme taraması.
 • Karma, tesiste/barındırılan koruma için Forefront Online Protection for Exchange’in (FOPE) entegre sağlanması ve yönetimi.
 • Exchange 2010, Windows PowerShell ve Hyper-V için destek.
 • MSI kurulum programı kullanılarak standartlaştırılmış kurulum.

Forefront Security for SharePoint :

Sharepoint, şirket içerisinde kullandığımız ve geleneksel File Server rolünün yerini alan önemli bir sunucudur.Kaynak paylaşımı amacıyla kullanmış olduğumuz bu rol üzerinden pek çok kullanıcı dosya transferi(Upload,Download) yapabilmektedir.Dosya tranferi ve döküman paylaşımı tamamen İnternet Explorer üzerinden hem Local hem de internet üzerinden kullanıcılarımıza yaptırabilmekteyiz. Sharepoint’i ağırlıklı olarak dökümanları,görev ve takvim verilerini saklamak,yönetmek ve indekslemek için kullanabiliriz.Sharepoint’e yönelik tehditler saklanan döküman ve verilerimize virüs bulaşma ihtimalini artırır.Bu da bu kaynakları kullanan bütün kullancıları etkliyecek demektir. Sharepoint kütüphanelerinde tutulan virüslü bir döküman yıllarca pek çok bilgisayara kolaylıkla zarar verebilir ve sahrepoint’de download yapan her kullanıcıya bu virüs bulaşır.

Forefront Security For Sharepoint gerçek zamanlı olarak Sharepoint üzerindeki dökümanlarımızı korumamızı sağlamaktadır.Sharepoint portalina dökümanları upload ve download ederken tarama işlemini gerçekleştirerek sunucu ve kullanıcılarımızın güvenliğini garanti eder.Bunu yaparken dosyaları içeriklerine, uzantılarına,türlerine ve boyutlarına göre engelleyebilir ve Sharepoint’de ne tür dosyaların saklanacağını belirliyebilir.

Forefront Threat Management Gateway 2010 :

Forefront güvenlik ailesinin dış bağlantı çözümlerinden olan Threat Management Gateway(TMG),Isa Server 2006’nın yeni versiyonudur. Isa Server 2006’nın şu anda sahip olduğu bütün yeniliklere ek özellikler katan bu yeni ürün ile şirket networklerinin internetten gelebilecek her türlü tehdite karşı güvenliği sağlanabilmektedir. Threat Management Gateway’i firewall, proxy, web caching gibi özelliklerini kullanmak amacıyla kurabiliriz. Threat Management Gateway; ISA Server mimarisi üstüne geliştirilmiş ve yeni özellikler katılmış bir üründür. ISA Server da olduğu gibi TMG ürünü de ; Stateful Packet Inspection (SPI – Durum bazlı paket taraması), Application Layer filtering ( uygulama katmanı filtrelemesi ) ve IDS (Intrusion Detection System – izinsiz giriş tespit sistemi ) ‘e sahiptir.

Forefront Unified Access Gateway :

Forefront Unified Access Gateway; kurum çalışanlarına, iş ortaklarına ve sağlayıcılara, yönetilen veya yönetilmeyen tüm bilgisayarlardan ve mobil cihazlardan, kurum kaynaklarına kapsamlı ve güvenli uzaktan erişim imkanı sağlar. SSL VPN’den Direct Access (DA)’e kadar çeşitlilik gösteren bağlantı seçenekleriyle UAG, her yerden erişim imkanına merkezi ve kolay yönetim olanağı sağlar. UAG, kapsamlı bir uzaktan erişim sağlayabilmek için granüler erişim kontrollerini ve politikalarını uygulamayı zorunlu kılar; böylece kusursuz güvenlik sağlamanın yanında karışıklık ve yönetim maliyetlerini de en aza indirir.