VPN / SSL VPN

Yönetilebilir Güvenlik Çözümleri

VPN

VPN, şirketlerin kendi bölge müdürlükleri, şubeleri, fabrikaları, bayileri, tedarikçileri v.b. gibi iletişim ihtiyacı hissettikleri her lokasyon ile iletişim kurmalarını sağlayan ve etkin olarak kullanılan bir hizmettir. VPN’lerde, kritik ve zaman duyarlı uygulamalar, omurga üzerinde QoS (Quality of Service, Hizmet Kalitesi) kontrolünü gerektirmektedir.

VPDN ise, çevirmeli bağlantılarda kurulan sanal ağ olarak tanımlanmaktadır. Herhangi bir yerden VPDN bağlantı ile TTnet veya ISP iletişim altyapısının istenilen PoP noktası üzerinden ulaşan kullanıcı, bu altyapı üzerinden kurum ağına erişerek güvenli ve ekonomik bir şekilde veri alışverişi yapabilmektedir.

SSL VPN

Internetin gelişimiyle kurum ağlarına uzaktan erişerek bilgi paylaşımı yapmak hem ekonomiklik hem de verimlilik artışı sağlamıştır. Uzaktan erişim ihtiyacı beraberinde sorunsuz bağlantı ve güvenlik kaygılarını da beraberinde getirmiştir. Güvenli uzaktan erişim yolu olan IPSec (Internet Protokol Security) VPN, kullanıcı bazlı sorunları ve yüksek toplam sahip olma maliyeti nedeni ile yerini daha kolay yönetilebilir ve ekonomik olan SSL VPN teknolojisine bırakmaktadır.

SSL VPN teknolojisi basit olarak, kullanıcı tarafında herhangi bir VPN yazılımına veya donanımına gerek kalmadan, işletim sistemlerinde standart olarak gelen internet tarayıcıları vasıtası ile kurum ağına güvenli erişim sağlama şeklidir. Çok fazla mobil kullanıcı olan kurumlara her kullanıcıdaki VPN yazılımının sağlıklı çalışmasını sağlamak Bilgi İşlem Bölümü için büyük servis külfeti getirmektedir. Kolay kurulumu ve yönetimi sayesinde güvenli ve esnek bir bağlantı sağlar.