Veri Depolama (Storage)

Veri depolama (data storage) sözlük anlamıyla bilgi birimlerini kabul eden, saklayan ve istendiğinde değiştirilmemiş olarak geri veren bir birimdir. Veri depolama kavramı, verinin ana bilgisayarlarda ya da bilgisayar sisteminin merkezi işlem birimi yani main frame’de saklanmayacak kadar çoğalmasıyla ortaya çıktı. Depolama bir süre sonra sadece başka bir ortamda saklamaktan çıkıp, bilgisayar sistemiyle etkileşimli bir alan haline gelmiştir. Bilginin yapısal herhangi bir engelle karşılaşmadan serbestçe dolaşabilmesi ne kadar önemliyse; veri haline gelen bilgiyi saklamak, korumak ve bunları yaparken verimli ve etkili olarak kullanabilmek de o kadar vazgeçilmez bir hal almıştır. Çünkü dünya üzerinde elektronik ortamı kullanan tüm ticari şirketler ve kurumlar, hergün toplanan yüzlerce binlerce veri ile başa çıkmaya çalışırlar.

Bankacılık, e-ticaret, perakende/toptan satış, üretim, eğitim, hukuk, sosyal mecralar, hava yolu/otobüs şirketleri telekomünikasyon ve bu segmentlerde aklınıza gelebilecek daha birçok alanda verilerin saklanması büyük önem taşır.

MayaNet, müşterilerimizin verilerini koruyabileceği ve anında ulaşabileceği sınırsız kapasitede RAID yapısına göre karşılayan veri depolama sistemlerini projelendiriyor ve tedarik ediyor.