Sunucu (Server)

Sunucu, herhangi bir ağ üzerinde bir programı veya bir bilgiyi farklı kullanıcılara/sistemlere paylaştıran/dağıtan donanım veya yazılıma verilen genel isimdir. Sunucular bir bilgisayar ağına bağlıdırlar. Donanımsal olarak sunucuların, sorunsuz çalışmak üzere inşaa edilmiş, güvenilir, çoklu kullanıcıya hizmet eden bilgisayar sistemleri olduğu söylenebilir. Örneğin, MayaNet’in internet sitesinin barındırıldığı donanım birimi bir sunucudur.

Bilgisayar sunucularının yanında, yazılım sunucuları da mevcuttur. Örneğin, SQL Server bir veritabanı sunucu yazılımıdır ve bu yazılım bir sunucuya yüklendiğinde sunucumuz artık bir veritabanı sunucusudur.

Sunuculara olan ihtiyaç, işlerimizi bilgisayar sistemleri vasıtasıyla yaptığımız ve bilgileri bu sistemlere depoladığımız zamanlarda ortaya çıkıyor. Günümüzde, bilgisayar sistemlerinin kullanımını tartışmaya dahi gerek yok. Artık bir çok işletme bilgilerini merkezi noktada saklıyor ve bilgileri şubelerine/müşterilerine bu merkezden dağıtıyor. Merkezde bu bilgiyi saklama görevini yapan, sürekli çalışır halde olması gereken bilgisayar sistemi sunucudur.