Sanal Sunucu

Sanallaştırma bir fiziksel kaynağı birden fazla mantıksal işleme bölerek fiziksel kaynağı daha verimli hale getirmektir.

Sanallaştırma Nasıl Çalışır?

Sanallaştırma genellikle kullanım olarak iki taraflıdır:

  • Yazılımsal sanallaştırma – VPS
  • Donanımsal sanallaştırma – VDS
 

VPS ( Virtual Private Server )

Sunucu niteliğindeki bir bilgisayarın fiziksel donanımının mantıksal olarak bölümlenmesi sonucu ortaya çıkan her bir sanal sunucuya verilen genel isimdir. Bu sanal sunucuların her birinin üzerinde, ayrı ayrı kendine ait mantıksal donanım bileşenleri vardır. Dolayısıyla, bir sanal sunucu aynı bir fiziksel sunucu gibi çalışarak, üzerinde güvenli ve yalıtılmış olarak işletim sistemi ve sunucu yazılımları barındırır. Bu sayede, tek bir fiziksel sunucu üzerinde, fiziksel sunucuların işlevlerini gerçekleştiren birden fazla sayıda sanal sunucu yaratmak mümkün olmaktadır.

VDS ( Virtual Dedicated Server )

Bir sunucunun fiziksel donanımının mantıksal olarak bölümlenmesi sonucu ortaya çıkan her bir sanal sunucuya verilen genel addır. Bu sanal sunucuların her biri kendine ait ayrı ayrı mantıksal donanım bileşenleri içerir. Bu sayede, işletim sistemi ve sunucu yazılımları bir sanal sunucunun üzerinde aynı bir fiziksel sunucu gibi çalışarak güvenli ve yalıtılmış olarak barındırılabilir.

Ayrılmış Sanal Sunucu diye de tabir edebileceğimiz VDS’ler (Virtual Dedicated Server) host edildiği sistemin tüm kaynaklarına doğrudan erişimi olan, kendine ayrılmış imkânları başka sunucularla paylaşmayan sistemlerdir.

Sanal bir sunucuya sahip olmanın en büyük avantajlarından birisi beklenmedik donanım arızaları yaşanmasının önüne geçmesidir. Sunucunuz birden fazla sunucu barındıran bir donanım havuzunda yer aldığından donanımların birinde meydana gelen arıza esnasında diğerleri kullanılır ve sistem kesintiye uğramaz.

Bunun yanında diğer bir konu yedekleme ve geri yükleme kolaylıkları olacaktır. VDS hizmeti veren birçok firma hâlihazırda bir de yedekleme altyapısı kurmuştur ve sizin istediğiniz periyotta yedeklerinizi alır. Normal bir paylaşımlı hosting de uzun zaman süren yedekleme VDS kullanıcıları için birkaç dakikalık bir işlem haline gelir.

Bir projeniz var ve ilerleyen dönemlerde çok büyük gelişim göstereceğini biliyorsunuz. Düşük özellikle hosting paketleriyle başladığınızda sitenizin ihtiyaçları arttıkça siz de sürekli paket değiştirmek, taşınmak zorunda kalırsınız. Bu sürelerde hep siteniz kapalı kalır. Ama VDS sahibi olduğunuzda önce düşük özelliklerde bir paket ile başlayıp ihtiyaçlarınız arttıkça taşınma vs. gibi işlemlere gerek kalmadan paketinizin özelliklerini artırabilirsiniz. Bu gibi kolaylıklar basit birer ayrıntı gibi görünse de VDS kullanmak için yeterli bir sebeptir.

Hosting paketleri genelde kısıtlıdır. Bazen siteniz için gerekli olan bir plugin bile hosting paketlerinde çalışmaz. Yüklemelerini istediğinizde de güvenlik vs. sebeplerle geri çevirirler. Böyle bir durumda tamamen kendi kontrolünüzde bir sanal sunucuya sahip olmanın önemini siz de anlayabilirsiniz. İstediğiniz gibi kurulumlar yapabilir, istemediklerinizi kaldırabilir, rahatça özelleştirebilirsiniz.

Bütün bunları zaten bir dedicated server ile yapabilirim dediğinizi duyar gibiyim. Evet bütün bunlar yapılabilir fakat dedicated sunucuların sizin için maliyetleri her zaman sanal sunucudan daha fazla olacaktır. Bunun yanında esnek seçeneklerini olmadığı için ya düşük özellikli bir fiziksel sunucu alıp ilerleyen dönerlerde yenileyeceksiniz ya da geleceğe dönük olarak daha güçlü bir sunucu alarak kullanmadığınız kaynaklar için de gereksiz ödeme yapacaksınız.

Yukarıdaki sebeplere birçok ek yapmak mümkün. Artık tüm dünya yavaş yavaş bulut mimarisine geçerken daha küçük çaplı kullanıcılar da bu altyapıya kendilerini hazırlamalıdır.

VDS ile VPS arasındaki farklar nelerdir?

VPS yani Virtual Private Server dediğimiz paylaşımlı özel sunucular, üzerinde çalıştığı fiziksel donanımı kendisi gibi oluşturulmuş diğer sanal sunucular ile paylaşan, tek bir sistem kaynağının o sırada ihtiyaç duyan sunucu tarafından kullanıldığı, böylece daha az donanım üzerine daha fazla sanal sunucuların oluşturalabildiği sistemlerdir. Bu sistemde sanal sunucular birbirinden bağımsız olarak yönetilir, kullanılır fakat kullandıkları kaynak aynıdır ve SWAP yapılır. Size tahsis edilen ram kullanılmadığında başka bir sunucu tarafından kullanılır.

VDS yani Virtual Dedicated Server (paylaşımsız sanal sunucu) ise yine yukarıda bahsedilen şekilde bir donanım altyapısı üzerinde oluşturulmuş sanal sunuculardan oluşan sistemdir fakat VPS’den farkı yazılım üzerinde kaynakların paylaştırılması şeklinde değil, doğrudan donanımsal olarak paylaştırmanın söz konusu olmasıdır. Yani size ayrılan bir ram sadece sizin tarafınızdan kullanılır. Siz kullanmasanız da ram yine sizin için tahsis edilmiştir ve sizi bekler.

Paylaşımsız Sanal Sunucular ile Paylaşımlı Özel Sunucular çoğu kez birbirine karıştırılan sistemlerdir. Bazı firmalar VPS’lerin swap desteğinden faydalanarak bir sunucu üzerine onlarca VPS kurup ucuz VPS paketleri satmaktadır. Bu tür bir sistem ileride size ve diğer kullanıcılara sorun yaratabileceği için satınalmadan önce dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Kendinize ait bir sanal sunucunuz olmasını istemenizin sebebi eğer paylaşımlı hosting paketlerindeki kaynak yetersizliği ise ve donanımsal olarak maliyete katlanmak istemiyorsanız VDS sizin için optimum bir tercih olabilir.