Network Projelendirme

NETWORK PROJELENDİRME ve GÜVENLİK HİZMETLERİ

Bilgi iletişiminin ve paylaşımının önem kazandığı ve teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde firmaların daha hızlı ve güvenliği yüksek, kesintisiz bir iletişim ağı ihtiyacı ortaya çıkmıştır. MayaNet olarak kurumsal firmalara anahtar teslimi çözümler sunmaktayız.

Yerel Alan Ağı (LAN)

Yüksek hızlı, küçük alanları (bir bina, bir firma,bir departman,bir oda) kapsayan bir veri ağıdır. Yerel ağ içinde bilgisayarlar, workstation, yazıcılar, çiziciler, CD_ROM sürücüleri ve diğer çevre birimleri yer alabilir. LAN’ lar bilgisayar kullanıcılarına uygulamalara ve cihazlara ulaşım, bağlı kullanıcılar arasında dosya değişimi, elektronik posta ve diğer uygulamalar yoluyla haberleşme gibi çeşitli avantajlar sağlarlar. Kurumsal alanda kullanılan uygulama programları, Müşteri İlişkileri Yönetimi paketleri, Mail uygulamaları, Web uygulamaları ve ağda çalışan tüm makinelerin stabil bir ortamda çalışmasını sağlamak verimliliği arttıran en önemli etkenlerdendir.

İntranet ve LAN birbirlerinden ayrı tutulamayan iki kavramdır. Eğer bir LAN şirket içinde kurulmuşsa ve şirket personeli tarafından kullanıma açık ise “intranet” adını alır. Bu ağ üzerinde www sunucu, ftp dosya sunucusu, veri tabanı sunucuları ve haber öbekleri bulunur.

Alt Yapı Kablolama

VLan Uygulamaları

Katmansal paket izlemeleri ve önceliklendirmeler hizmetlerini vermekteyiz.

Metropol/Şehirsel Alan Ağı (MAN)

MAN’lar bir şehir içindeki farklı bölgelerdeki LAN’ları bağlamak için kullanılır. LAN’ın kapsadığı alandan daha geniş, fakat WAN’ın kapsadığından daha dar mesafeler arası iletişimi sağlayan ağlardır. Genellikle şehir içi bilgisayar sistemlerinin birbirleriyle bağlanmasıyla oluşturulur.

Geniş Alan Ağı (WAN)

Bir ülke ya da dünya çapında yüzlerce veya binlerce kilometre mesafeler arasında iletişimi sağlayan ağlardır. Merkez ve farklı lokasyonlar arasında oluşturulacak olan bir geniş alan ağı çözümü, bilgilerin merkezileştirilmesinin yanı sıra kaynaklarında daha verimli ve güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlayacaktır.

Coğrafi olarak birbirinden uzak yerlerdeki (şehirlerarası/ülkelerarası) bilgisayar sistemlerinin veya yerel bilgisayar ağlarının (LAN) birbirleri ile bağlanmasıyla oluşturulur. Genellikle kablo ya da uydular aracılığı ile uzak yerleşimlerle iletişimin kurulduğu bu ağlarda çok sayıda iş istasyonu kullanılır. WAN’ lar üzerinde onbinlerce kullanıcı ve bilgisayar çalışabilir.

Özellikleri:

 1.  Veri ve Ses Entegrasyonu Hizmetleri
 2.  VPN Hizmetleri
 3.  Yönlendirici Konumlandırma ve Kurulum Hizmetleri
 4.  Kurumsal İnternet Bağlantısı Hizmetleri

Kablosuz Yerel Alan Ağı (WLAN)

Yerel Alan Ağları(LAN)’nın kablolama olmaksızın kurulan  ve kullanılan türüdür. WLAN’lanlar sayesinde ev, ofis, cafe gibi alanlarda kullanılan yerel alan ağlarında kablolamaya ihtiyaç duyulmadan internet erişimi sağlanabilmektedir.

Bir ağ ortamı ile sağlanan tipik yararlar:

Bir ağ işletim sistemi, tek bir kişisel bilgisayarın işletimini sağlayan işletim sistemine göre çok daha üstün özelliklere ve yeteneklere sahiptir.

 1. Programların ve dosyaların paylaşımı
 2. Ağ kaynaklarının paylaşımı
 3. Hata Toleransı
 4. Disk Önbelleği
 5. Elektronik posta
 6. Bir çalışma grubunun yaratılması
 7. Merkezi yönetim
 8. Kayıt Koruma
 9. Güvenlik
 10. Uzak Erişim
 11. Kişisel bilgisayar kullanımının ekonomik olarak artırımının sağlanması